Kom ind og mød de frække profiler »
Prøv fræk sexdating
 Sex Verden Rundt

Uønskede sextilbud i indbakken

29-12-2007

Mon ikke alle her har siddet og forbandet disse e-mails, som uopfordret lander i indbakken på din mailboks - hvor indholdet enten vedrører salg af Viagra, penisforlængere eller køb at aktier.

Jeps, vi taler om de forpulede spammails!

Her forleden røg jeg forbi endnu en sexrelateret webside, som krævede at jeg indtastede min e-mail adresse for at få adgang.
Umiddelbart lignede siden de 500.000 andre pornosider man har landet på i tidens løb - som dog har været uden krav om registrering.

Eftersom denne side udelukkende krævede min e-mail adresse ved oprettelsen, så lugtede det voldsomt af et klassisk Vi-skal-spamme-dig-for-sygt forsøg.
Jeg havde allerede her mistet lysten til at benytte siden, men kunne ikke dy mig for at teste min mistanke.
Jeg (snu som jeg er) oprettede derfor først en ny Hotmail-adresse til formålet, og registrerede mig som bruger.
Knap 4 timer senere lå der 82 e-mails til mig i indbakken på min nye adresse.
Beviset kunne ikke være tydeligere - og jeg slettede pænt min Hotmail-adresse igen.

Udover luskede tricks som det ovenstående, så findes der "firmaer", der direkte lever af at udsende disse spammails - rent undercover ... Altså udsender fra så mange skyggeadresser at afsenderen ikke kan spores.

Men hvor svært kan det være at finde frem til bagmanden?!?!?!
Det må sgu da være ham/hende/dem/de der tjener på salget!

Måske er jeg bare naiv.

Måske er der et større kompliceret netværk involveret i disse spammails, som umiddelbart må kunne betale sig - hvis man kigger på den mængde der dagligt plager verdens indbakker.

Måske er flere antivirusprogrammer med i komplottet, når man tænker på hvor meget spam man modtager, så snart man afinstallerer deres programmer - og ikke modtog noget nævneværdigt antal inden ...

Måske læser jeg bare for mange krimier ... :o)

Uanset hvad, så lander der med garanti en ny spammail i min indbakke i morgen, som jeg IGEN kan tilføje Uønsket post.




Læs flere sexnyheder her »