 Sex giver kvinder bedre jobs
10-02-2009
Enhver med en smule mandschauvinistisk tankegang vil nu sidde og tænke: "Ja, de boller jo bare cheferne". Men sådan er det nødvendigvis ikke.
Englands første orgasme-instruktør, Lisa Turner, er kommet frem til at kvinder med et velfungerende sexliv, har større chance for lederstillinger - end dem hvor sexlivet er gået i stå.
Hun konkluderer, at kvinder der regelmæssigt får orgasme, opnår et bedre helbred og styrker koncentrationsevnen - hvilket gør, at de udfører deres arbejde med stort engagement.
Disse kvinder har altså større muligheder for forfremmelse - og derved bane vejen for en lederstilling.
Hvis dette holder vand, så kan man jo dårligt undgå at kigge på kvinder i lederstillinger herhjemme - og så forestille sig disse kvinder som vilde sexdyr. Så det prøver vi:
Pia Kjærsgaard (Det vil jeg helst ikke forestille mig)
Helle Thorning Schmidt (Det kunne jeg til gengæld godt forestille mig. Rigtigt godt endda)
Hanne Bech Hansen (Politistav ... Håndjern ... Jow, det er ikke umuligt)
Birthe Rønn Hornbech (Gyyys ... Lad os stoppe her)
|
|
|