Kom ind og mød de frække profiler »
Prøv fræk sexdating
 Sex Verden Rundt

Påvirk klimaændringerne - brug kondom

08-07-2008

Vi befinder os i en tid, hvor forklaringerne omkring verdens klimaændringer går lige fra det velkendte Co2-udslip til den naturlige forandring naturen selvvalgt skaber, der givetvis skulle ende med en ny istid.

Med alle de advarsler vi næsten dagligt bombarderes med - samt de løsninger der ligeledes følger med disse advarsler, så er det ikke lige til at blive klog på.
Hvem har ret - og hvad er rent gætteri?

Det bliver så ikke bedre, når miljøforkæmperen Robert Engelman fra "Washington's Worldwatch Institute" nu er på banen med følgende løsning: Lad være med at lave børn! - Ta' kondom på!

Engelman mener ganske enkelt at de 78 millioner nye jordboere, som tilføres kloden hvert år, er med til at suge kraften ud af naturen.
Kort sagt: Vi er for mange!
Han tilføjer, at vi mennesker ganske enkelt er for dårlige til at tale om sex - hvilket åbenbart er et problem på størrelse med Co2-udslippet.

Han mener derfor, at ved at fjerne det tabu, som det anses i mange lande omkring det at tale om sex, så vil folk også anerkende problemet med det stigende befolkningsantal - i forhold til jordens resurser.

Nå ... Det kan vist ikke være Danmark han mener ... Se bare her på Sexdating.dk ... Det er ikke just snakken om sex, der hører til vores brugeres problem :o)

Læs flere sexnyheder her »