 Når fiskere bliver ensomme på havet
29-08-2007
Den gode gamle kliché "Der er flere fisk i havet", får en noget mere bogstavelig betydning efter du har læst denne artikel.
Normalt bruges sætningen ved et parforhold der går i stykker, og en af parterne siger dette for at konkludere, at der er andre muligheder - og man ikke ender ensom og trist.
Men ... En japansk komiker afslører nu, at de fleste fiskere boller deres fangst!
Ja, det lyder som noget af en umulig handling - men Taro Makeburu bruger tit sin fortid som fisker i sin underholdning, og har i et nyligt interview fortalt om hvordan fiskerlivet kan være en ensom affære.
Han fortæller: "En fiskers liv kan være utroligt ensomt på grund af de mange timer på havet - og ofte i flere dage. En fisker bliver jo liderlig som alle andre mennesker ... Om ikke endnu mere liderlig! De glatte større fisk kan derfor være noget af en fristelse efter flere dages ensomhed - og en fyldt pung ..."
Taro fortsætter med at forklare at pigrokken (den samme type fisk, som dræbte krodillejægeren Steve Irwin) har en fjams, som følelsesmæssigt ligger vældig tæt på kvindens.
"Flere af de fiskere jeg kender har prøvet at ondulere en pigrokke, når liderheden blev for meget - og ofte er det også en mandoms prøve at bestige sådan en krabat, hvis man er på en større båd med flere besætningsmedlemmer ... Dog er det normalt at kaptajnen går forrest ...Og man skal altid fjerne piggen fra rokken, da det ellers kan gå grueligt galt!", afslutter Taro sin bizarre historie fra sin fiskertid.
Hmmm ... Normalt er vi ikke begejstrede for artikler som omhandler dyr, men denne her var alligevel FOR bizar til at vi kom uden om den ... Og mon ikke man skuler lidt til de lokale fiskere fremover ... :o)
|
|
|