Kom ind og mød de frække profiler »
Prøv fræk sexdating
 Sex Verden Rundt

Mænd køber for store kondomer

19-02-2010

Vi mænd har et utroligt beskyttende forhold til vores pik. Næsten som om det er et kært familiemedlem, som vi er klar til at forsvare til hver en tid.

Normalt er det jo et spørgsmål eller jokes om størrelsen, der rammer os på stoltheden, og får os i forsvarsposition så vi faktisk er klar til at dokumentere de forkerte fakta ved at hive pikken frem i fuld offentlighed ... :o)

Problemet gælder åbenbart også, når vi skal købe kondomer.

Det viser sig nemlig at størstedelen af alle mænd køber en forkert størrelse kondom - og det er helt bevidst.

95% af alle mænd har en pik, som i stiv tilstand måler mellem 13 og 15 cm. - hvilket svarer til en normal størrelse indenfor kondomer.
Alligevel vælger de fleste en størrelse large.

Der er næppe nogen tvivl om, at såfremt købet af kondomer udelukkende foregik via en automat og ikke via en (ofte) kvindelig ekspedient, så ville størrelserne small og medium sælge langt bedre.

Derfor overvejer man nu at skrive large på kondomer som faktisk er small, extra large på mediumstørrelserne o.s.v.

Hvis vi mænd er SÅ nemme at narre, så er det faktisk lidt skræmmende ...

Læs flere sexnyheder her »