 Længere orgasmer til kvinderne
11-08-2008
Durex, som er en af verdens største kondomfabrikanter, har valgt at skæve mere til kvinderne, og se hvordan de eventuelt kunne hjælpe hunkønnet til et sjovere sexliv.
Nu skal der jo noget af en opfinder-fætter til, at udtænke et sexlegetøj eller et andet hjælpemiddel, som ikke i forvejen eksisterer på markedet, så i stedet har Durex kigget på noget kvinden allerede har/får - og så hvordan man kunne gøre det bedre.
Her er ganske enkelt tale om kvindens orsgasme.
En kvindes orgasme varer i gennemsnit 28 sekunder, hvor det for nogle af de mere heldige kan snige sig op på over halvandet minut, hvilket de kvinder med kortvarige orgasmer sikkert gerne vil opnå.
Derfor har Durex udviklet en gelé kaldet "Play O", som er udviklet af kvinder for kvinder - og skulle give mere intense og længerevarende orgasmer.
Geléen indeholder en ny formel kaldet L'Arginine, som rummer en syre der får blodet til at strømme hurtigere - samt to kølingsmekanismer, som eftersigende skulle skabe en kildrende fornemmelse.
91% af kvinderne i en prøvegruppe opnåede nye højder med den nye gelé, men før nogen stormer ned på det lokale apotek med det store forventningsfulde fede smil på læben, så lanceres produktet først senere på året.
Men derfor er der ikke noget i vejen for at glæde sig allerede nu ... :o)
|
|
|