 Ingen undskyldninger for ikke at dyrke sex
02-05-2007
Når liderligheden melder sig, så er dét alene en ret god grund til at dyrke sex. Men faktisk er der nogle helt konkrete grunde til, at vi bare skal dyrke alt det sex vi overhovedet overkommer.
Ofte er der undskyldninger for ikke at kaste sig ud i de seksuelle udfoldelser, men de holder sjældent ...
"Ikke i aften, skat ... Jeg har hovedpine" Den holder ikke! Når man dyrker sex, så frigives et stof i kroppen, som bl.a. lindrer smerte - også hovedpine!
"Jeg er vildt stresset og har ikke tid til sex" Så er det netop nu du skal have den helt store tur! En orgasme sender en bølge af velvære og afslappelse gennem din krop - og dine muskler, og kan nedsætte stress. Derudover får du en sund nattesøvn p.g.a. orgasmens virkning, som lader dine batterier op - hvor stress har den stik modsatte virkning p.g.a. eksempelvis søvnmangel.
"Jeg føler mig ikke sexet fordi jeg vejer lidt for meget" Endnu en glimrende grund til, at dyrke noget lagengymnastik. Sex forbedrer din kondition, strammer kroppen op - og styrker hjertet. Ergo ... Hvorfor bekymre sig om de manglende løbeture, som man burde have taget, når den sjoveste motion kan klares i sengen - og en god gang sex kan forbrænde over 300 kalorier!
"Jeg er vist for gammel til det pjat" Nixen Bixen! Faktisk forlænger 2 ugentlige orgasmer din levetid - så det er aldrig for sent ;o)
Konklussionen er derfor: Der er ALTID en god grund til at dyrke sex.
Man er måske ikke lige oplagt hver gang, men fordelene kan ikke afvises, så lad undskyldningerne ligge og nyd det.
|
|
|