 De mest omtalte sexskandaler i 2009
12-01-2010
Så glider vi lige lidt tilbage i tiden, så vi igen befinder os i 2009, hvor vi skal kigge på de mest omtalte sexskandaler.
For at blive omtalt i medierne omkring en sexskandale, så kræver det først og fremmest at man er et kendt ansigt - samt at man har en vis status blandt de kendte, så journalister overhovedet gider at spilde tid på en.
1) Tiger Woods Førstepladsen indtages med stor overbevisning af golfspilleren Tiger Woods, da hans adskillige sidespring pludselig dukkede frem som perler på en snor.
2) Silvio Berlusconi Den Italienske regeringschef røg i kraftig modvind, da en række pikante nøgenbilleder ramte medierne, hvor den aldrende minister hyggede sig med flere unge nøgne skønheder.
3) Roman Polanski Polanski har beriget os med flere storfilm på det hvide lærred, men der gik en del skår i glansen, da det kom frem at filmproduceren havde en gammel sag hængende over hovedet fra 1977, hvor han skulle have haft en affære med en blot 13-årig pige.
4) Anand Jon Alexander Den kendte designer fik en livstidsdom i USA, da det kom frem, at han havde voldtaget adskillige af de modeller, som arbejdede for ham.
5) Barack Obama Ja, selv den amerikanske præsident har været sat i forbindelse med en slags sexskandale. Under alle omstændigheder er det i hvert fald hvad medierne fik ud af denne sag, hvor Obama blev fotograferet mens han kigger på en 16-årig brasiliansk skønhed. Det gav nogle hidsige ridser i den ellers så blankpolerede lak, da han blev fremstillet som en liderbasse i medierne ...
|
|
|