Kom ind og mød de frække profiler»
Mød disse profiler:

safari
40 år
Vestjylland

Mmm73
39 år
Københavnsområdet

sød miss
59 år
Fyn

sealady
59 år
Københavnsområdet

Sapip
30 år
Fyn

betteups
52 år
Sydsjælland

WhiteTiger
21 år
Københavnsområdet

valentine-cp
30 år
Vestjylland
 Sex Verden Rundt

Tab dig med nøgen hulahop-træning

03-01-2011

Så tager vi fat på endnu et nyt år, og så ved vi jo godt at nytårsforsætterne står i kø - hvilket ofte indebærer at smide nogle af de ekstra kilo, som nemt ryger på i juledagene.

Derfor er der kronede dage i fitness-centrene i disse dage, men faktisk kan man ryste kiloene af med noget så simpelt som den gode gamle hulahopring.

Det tyder det på ifølge den 27-årige engelske kvinde Claire French, der gik fra en vægt på ca. 140 kg til imponerende 70 kg - blot ved at ændre lidt på kosten, og så hygge sig med lidt træning via en hulahopring.

Claire havde kæmpet med vægten siden hun var barn, og aldrig rigtigt dyrket motion, men blot forsøgt med de klassiske slankekure, som jo aldrig rigtig har nogen effekt, hvis man ikke samtidigt dyrker noget motion, eller fortsætter kuren resten af livet.

Ved et tilfælde begyndte Claire for sjov med hulahopringen, og pludselig røg centimeterne af hende, da man forbrænder knap 100 kalorier ved 10 minutters træning - og i dag er hun så stolt af sin krop, at hun træner helt nøgen med sin hulahopring.

Jeg vil dog æde min gamle hat på, at kiloene rasler af - selvom man ikke lige er nøgen ... :o)

Godt nytår