|
|
 |
 |
| Sex Verden Rundt |
 |
 |
 Sex har ingen indflydelse på skolen
16-08-2010
Vi ved efterhånden godt, at de fleste forskere udelukkende har valgt deres erhverv af en eneste grund: At kunne snage i folks private sexliv, da de åbenbart selv ikke har noget.
Nogle vil nok mene, at jeg her generaliserer og bare griber den teori ud af den blå luft. Til dem kan jeg kun sige: I har helt ret :o)
Men det er jo bemærkelsesværdigt, at der konstant kommer nye undersøgelser frem, som for det første meget, meget ofte omhandler sex - og for det andet omhandler piger i teenageralderen.
Tag nu denne undersøgelse fra England, som i korte træk gik ud på, at fastlægge hvor vidt sex hos studerende teenagerpiger går ud over deres evne til at fokusere på lektielæsningen.
90.000 teenagere deltog i denne meningsløse undersøgelse, som dog rummede teenagere fra både England og USA.
Konklusionen på undersøgelsen blev, at de studerende piger som stadig er jomfruer - ikke høster bedre karakterer eller misser færre opgaver end de piger, som sørger for at få stillet sexlysten i skoleperioden.
Det vil sige, at studerende unge med dårlige karakterer ikke kan bebrejdes med argumentet: "Det er også fordi du dyrker for meget sex".
Jamen, det er jo meget rart at vide ... tror jeg ... :o)
|
|
|
 |
|
 |
|
 |